İLETİŞİM

0530-967-02-11

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pzt - Cmt 9:00 - 19:00

Doğal Sabunlar

 

Burada sunulan bütün sabunlar, cildinize gereken bakımı sağlayacak olan tamamen doğal en üst kalite malzemeden üretilmektedir. Koleksiyonumuzda, bütün cilt tiplerine uygun, farklı içeriklerde ve şekillerde doğal sabunlar mevcuttur. Koleksiyonumuzda peeling ve anti-aging özellikli, nemlendirici ve besleyici sabunlar bulabilirsiniz.

Sabunlarımızı, soğuk süreçlerle ve içerisine sevgimizi katarak az miktarda ve el ile üretmekteyiz. Sabunaria sabunlarının en temel içerikleri zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, hurma yağı, hint yağı, fındık yağı, meyve, keçi sütü, uçucu yağlar ve deri için yararlı diğer bileşenlerden oluşmaktadır. Sabunlarımızın her biri, tamamen güvenilirdir ve cildinizi nemlendirip besler. Bu yağların kullanımından dolayı cildinizde memnun kalacağınız bir koku etkisi kalır.

Her cilt tipinin özel bir yaklaşım gerektirdiğine inanmaktayız. Bundan dolayı, koleksiyonumuzda kuru, hassas, normal ve yağlı ciltlere uygun sabunlar bulunmaktadır. Her cilt tipi için koleksiyonumuzda görünümü ve kullanımı ile sizi cezbedecek olan bir sabun bulabilirsiniz. Yüz temizliği için %100 güvenilir yöntemler yaratarak cilt temizliği sürecini kolaylaştırmayı amaçladık.

100 gramlık doğal sabunlarımızı deneyin. Eğer bizden ilk defa siparişte bulunuyorsanız, size önerimiz farklı türleri deneyebilmek için birkaç tane sipariş etmenizdir.

Peki, bu güzel sabun parçalarından hangisi sizin zevkinize hitap ediyor?

Neden Sabunaria sabunları?

Çünkü biz doğallığa önem veriyoruz. Sabunlarımızı bitkisel yağların karışımından üretiyoruz. Doğal sabunlarımızı sabun bazından yada gliserinden üretmiyoruz. Herbir sabunumuz içeriği en az yüzde 65 oranında bitkisel yağlardan oluşmaktadır. Bütün doğal sabunlarımızda en az beş çeşit bitkisel yağ bulunmaktadır. Sabunlarımızın temel maddesi olan zeytinyağı sabunluk zeytinyağı değil , marketlerde satılan sofralık zeytinyağıdır, dolayısıyla asit oranı düşüktür.

Birinci sınıf kalite, müşteri memnuniyeti en önemli hedeflerimizden biridir. Yüksek karlardan ziyade yüksek kalite her zaman prensibimiz olmuştur.

Doğal sabun çeşitlerimiz

Türkiye‘de doğal sabun denilince akla ilk gelen zeytinyağlı yada defneli sabunlardır. Peki amerikada ya da avrupada çok popüler olan kahveli sabunları, yulaflı sabunları, keçi sütlü sabunları, ballı sabunları ve daha nicelerini neden hala hayatımıza sokmakta geç kalıyoruz?

Kahve severlerin kahveli sabunun kahve taneleri ile vucudunda yarattığı değişikliği ya da yulaflı sabunun cildinize verdiği tazeliği, faydası saymakla bitmeyen keçi sütünün sabununu hala merak etmiyormusunuz?

Bizler sizler için bitkisel yağlardan doğal yollarla ürettik , üretimimizin her aşamasında doğallığa sadık kaldık, birbirinden farklı birbirinden özel ve faydalı doğal sabunlar yaptık, en az 30 gün kuruttuk ve sizlere sunduk. Herbir sabunumuz zeytinyağlı sabunların tüm özelliklerini taşımakla beraber, içerisinde barındırdığı farklı yağlar sizlere maksimum memnuniyet sağlayacaktır.

Sabunaria doğal sabunlarının temel yağları nelerdir?

Herbir doğal sabunumuz en az 4 tane temel bitkisel yağ içerir. Bunlar: zeytinyağı , hindistancevizi yağı, hint yağı , fındık yağı. Bu yağlar bizim sabunlarımızın temel bitkisel yağlarıdır. Bu yağların yanına ek olarak hangi tür sabun yapılacaksa o sabun ile ilgili yağ eklenir. Eğer defneli sabun yapılacaksa defne yağı , lavantalı sabun yapılacaksa lavanta yağı gibi. Bizler sadece zeytinyağını baz alarak sabun üretmiyoruz. En az dört çeşit cilde faydalı bitkisel yağlarla maksimum memnuniyeti hedefliyoruz.

Bitkisel yağlardan yapılmış doğal sabun

Soğuk yöntemle yaptığımız bitkisel yağlardan imal ettiğimiz doğal sabunlarımız en az bir ay kurutulduktan sonra müşterilerimize sunulmaktadır. Doğal sabunların herhangi bir kokusu olmaz, yapım esnasında eklenen sabun esansları ile koku verilmeye çalışılır. Ancak belli bir süreden sonra esansların verdiği koku ortadan kaybolur. Dolayısıyla doğal sabunlarda sizi baştan çıkaracak bir koku bulamazsınız.

Aynı zamanda eklenen esanslar doğallığı bozmaktadır. Bununla beraber yapım esnasında eklenen aromatik yağların kendine özgü kokuları vardır. Bununla beraber yapım esnasında sabunun içine eklenen bitkiler, kahve, kakao gibi malzemelerden az da olsa hoş bir koku alınabilir.

Peki piyasada ki güzel kokulu sabunlar doğal değil mi?

Piyasa da doğallık kavramı biraz karmaşık bir hal almaktadır. Bitkisel yağlardan yapılan sabunlar doğal kabul edildiği gibi gliserin bazlı sabunlarda doğal kabul edilmektedir. Bununla beraber bazı kesimler sadece bitkisel yağlardan üretilen sabunları doğal kabul etmektedir. Her iki tarafında kendince haklı nedenleri ve kanıtları vardır. Ancak şöyle bir gerçek vardır ki sırf bitkisel yağlardan yapılan doğal sabunun doğallığına ilişkin herhangi bir itiraz yoktur.

Sırf bitkisel yağlardan yapılan sabunlar içeriğinde koku barındırmaz. Koku vermesi için kullanılan sabun esansları uçucu yağlardan üretildiği için zamanla hoş kokuları kaybolup gider. Bununlar beraber içeriğinde sabun bazı yada gliserin içeren doğal sabunlarda kullanılan esanslar daha kalıcıdır ve uzun süre içeriğinde kokuları barındırır. Lakin unutulmaması gereken bir durum söz konusudur ki sabun esansları içeriklerinden dolayı sabunun doğallığını bozmaktadır.

Sabun bazından yapılan sabunlar piyasada bol miktarda bulunmaktadır. 100 gr‘lık sabunların içeriğinde düşük miktarda bitkisel yağlar barındırmaktadır. Sırf bitkisel yağlardan yapılan doğal sabunlar içeriğinde en az yüzde 60 bitkisel yağ yada yağlar barındırır. Geriye kalan en az yüzde 30 ila 35 lik kısmı su dan oluşmaktadır. Bizim sabunlarımızın yüzde 65 i bitkisel yağlardan yüzde 30 ila 32 isi su ‘dan geriya kalan yüzde 3 ila yüzde 5’lik kısmı sodyumhidroksit tuzundan oluşmaktadir.

Sabunlarımızı nasıl üretiriz?

Sırf bitkisel yağlardan üretilen sabunlar hem zahmetli hem de maliyetli bir iştir. İçeriğinde bulunan bitkisel yağ oranı arttıkça buna bağlı olarak maliyetlerde de artış yaşanmaktadır, ancak kaliteli, kullanışlı sabunlar üretilmektedir.

Üretilen doğal sabunun en az 30 gün kurutulması gerekmektedir. Zira üretildikten sonra en az bir gün dinlenmeye bırakılan sabun kalıptan çıkarıldıktan sonra yumuşaksı bir formda olur. Tabii burada unutulmaması gereken bir konu vardır ki doğal sabun için kullanılan sodyumhidroksit tuzunun kullanım miktarıdır. Günümüzde geleneksel yöntemlerle sabun üretimi yapan bir çok yer eskiden kalma formüllerle yada deneme yanılma yöntemi ile kendilerine özgü formüller yaratmaktadırlar. Ancak son yıllarda gelişen modern yöntemler göstermiştir ki her bitkisel yağın sabunlaşma faktörü birbirinden farklıdır ve dolayısıyla kullanılacak kostik (sodyumhidroksit) miktarı buna göre ayarlanmalıdır.

Bu durumdan hareketle modern el yapımı doğal sabun üretenler -özellikle yurtdışında- fazla sodyumhidroksit kullanımı azaltmak ve doğru ölçülerde daha kaliteli ürünler üretmek amacı ile geliştirilen sodyum hidroksit ve su kullanım miktarını ölçen hesaplamalar kullanmaktadırlar. Bu hesaplamalar kullanıcağınız her bir yağ için size ne kadar su ve ne kadar kostik kullanıcağınızı doğru bir şekilde formuluze edip, göstermektedir. Dolayısıyla yukarıda belirttiğim gibi çok fazla kullanılan sodyumhidroksitle yapılan sabunun içeriğini bozmakta daha sert bir sabun çıkarmakla beraber , az kullanımda ise bitkisel yağın yada yağların sabunlaşma faktörünü azaltmaktadır, dolayısıyla yapılan sabun kullanılmadan çöpe atılmaktadır.

Sodyumhidroksit bir tuzdur ve sabunun ana maddesidir. Sodyumhidroksit maddesi kullanılmadan sabun yapılması mümkün değildir. Bugün bütün sabunların içeriğinde sodyum hidroksit tuzu bulunmaktadır. Bazı sabunlar için potasyumhidroksit tuzuda kullanılmaktadır. Önemli olan bu tuzun doğru ölçülerde ve bilimsel veriler ışığında kullanılmasıdır. Herhangi bir sabunun içeriğine baktığınızda muhakkak sodyumhidroksit yada kostik ibaresi geçer.

Bizler doğal sabunlarımızı küçük kalıplarda hazırlarız ki üretimin her aşamasında kontrol bizde olsun. Farklı şekillerde sabunlar üretiriz ki geleneksel sabun tarzlarından ayrılalım, sizlere de farklı sabunlar sunalım diye. Belli ölçülerde, belli ısılarda hammeddeleri karıştırır, kıvama gelen sabunu kalıplara dökeriz. Yaklaşık 24 ila 48 saat kalıplarda dinlendirdiğimiz sabunları kalıplardan çıkarır ve en az 30 gün kurumaya bırakırız. Kuruyan sabunları siz müşterilerimizin zevkine sunarız.

Sabun yapımında yağ seçimi

Sabun yapımında kullanılan yağlar sabunun kalitesini doğrudan etkilemektedir. Sabun yapımında kullanılan başlıca yağ zeytinyağıdır. Zeytinyağı dünyada ki hemen hemen her sabun üreticisinin formülünde yer alan bir yağ çeşitidir. Gerçektende cilde faydası çok fazladır. Lakin üzülerek söylemek gerekirse sadece zeytinyağından kaliteli bir sabun üretmek imkansızdır. Çünkü sadece zeytinyağından yapılan bir sabunun köpürme ve temizleme özelliği bulunmaz. Sadece bu iki özellik birçok kişi için gözardı edilemeyecek dezavantajlardır. Biz yapmış olduğumuz sabunları formüle ederken sabunun sertliği, kondisyonu, temizleyiciliği , köpüğü, kremsi özellikleri gibi kriterleri gözönüne alıp, bu özellikleri ortalama seviyelere taşıyacak yağları ve miktarlarını belirliyoruz.

Sabunun özelliğini belirleyecek yağlarında kalitesi son derece önemlidir. Mesela argan sabununda kullanılan argan yağını örnek alalım. Dünya piyasasında yılda üretilen argan yağından daha fazla argan yağı satıştadır. Örnek vermek gerekirse yılda 1 ton argan yağı üretiliyorsa dünya piyasasında 10 ton argan yağı satılmaktadır. Dolayısıyla saf yağ bulmak çok ama çok zor olmaktadır. Biz özellikle kullanıcağımız yağların saflığına çok önem veriyoruz. Saf olduğuna inanmadığımız, sertifikası olmayan yağları sabunlarımızda kullanmıyoruz. Yurtiçinde saf olarak bulamadığımız yağları yurtdışından siparişle getirtiyoruz. Çünkü bizler sadece sabun yapmak değil, iyi sabun yapmak istiyoruz.

Lye hakkında

Doğal sabun yağ, su ve sodyumhidroksit yada potasyumhidroksit (kostik) bileşiminden meydana gelir. Doğal sabun yaparken birçok yağ kullanabilirsiniz, mesela sadece zeytinyağı yada sadece ayçiçek yağı veyahut aklınıza helen herhangi bir yağ, ama kostik olmadan doğal sabun yapmanız hemen hemen imkansızdır. Ne yazık ki sabun üreticisi olupta bu gerçeği bildikleri halde sabun üretiminde kostik kullanmadıklarını iddia eden çok sayıda üretici vardır. Kostik sanki vucuda çok zararlı bir maddeymiş gibi gösterilmeye çalışılarak halkı yanlış yönlendirmektedirler. Oysa ki doğru ölçülerde kullanıldığı vakit kostiğin zararlı tarafları ortadan kalkmaktadır. Kostik üretim esnasında sabun yapımında kullanılan yağlarla kimyasal olarak tepkimeye girer ve tepkime sonucu son ürün olarak gliserin yapısında başka bir maddeye dönüşür. Son üründe kostik bulunmaz.

Peki eskiden köylerde nasıl sabun üretiyorlardı ? Meşe külünden sabun üretimi yapıyorlardı. Kostik yerine meşe odunu külünü yağlarla kimyasal tepkimeye sokuyorlardı. Bugün biz kostik kullanmıyoruz meşe odunu külü kullanıyoruz diyen bir çok kişi aslında meşe odunu külünün potasyumhidroksit olduğunu ya bilmiyorlar yada bilipte söylemiyorlar. Meşe odunu külüde aslında bir kostik türüdür. Ancak birçok kaynakta temizleyici özelliği zayıf sabun üretildiğine dair bilgiler vardır. Aynı zamanda meşe odunu külü ile sabun yapmak oldukça zahmetli ve risklidir. Oranları doğru ayarlayamadığınız taktirde sabun üretimini riske atmış olursunuz.

Bazı sabunlarda da gerçekten kostik yok, genellikle gliserinli sabunlar olarak piyasada yer alırlar. Kostik yok ama onun yerine kullanılan birçok kimyasallar var. Boya var, koku var, SLS, ALS vb. birçok kimyevi maddeler.

Özetle doğal olarak bahsi geçen sabunun ana hammaddeleri yağ, su ve kostiktir. Özellikle kostik doğal sabunun ana hammaddesidir. Doğru ölçülerde kullanıldığı vakit zararlı bir yanı yoktur, aksine faydalı bir ürün ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Sabun elde edilmesine yardımcı olmasının yanında cildi temizlemeye yardımcı olur, bakterilerin üremesini engeller, kostikli su yağlarla reaksiyona girdiği vakit doğal gliserin elde edilmiş olur.